Ismét elképesztő dolgot találtak a Holdon

Ismét elképesztő dolgot találtak a Holdon

A legutóbb a Holdra küldött szonda a medence északi részén, a Rümkre-hegy körzetében szállt le. A Csang’o-5 legfőbb feladata kőzetminták gyűjtése, és a Földre való visszajuttatása volt. A kínai holdkutató eszköz nemcsak a felszínről, hanem a talajba lefúrva, kétméteres mélységből is gyűjtött kőzetmintákat.

A gyűjtött anyag alapos átvizsgálása közben kiderült, hogy ismét elképesztő dolgot találtak a Holdon. A tudomány számára eddig ismeretlen ásványfaj az űrszonda után a changesit-(y) nevet kapta. A kémiai elemeknek többfajta tömegszámú atomfajtái lehetnek, és ezeket az atomfajtákat nevezzük izotópoknak. Egy adott elem izotópjainak mindig azonos számú protonból, de eltérő számú neutronból épülnek fel az atommagjai. Így természetesen az adott elem izotópjai is ugyanazt a helyet foglalják el a periódusos rendszerben, csak a tömegszámukban különböznek egymástól.

A fúziós reaktorok kifejlesztése leghamarább egy-két évtizeden belülre várható, bár az amerikai Lockheed-Martin konzorcium 2014-es bejelentése szerint legkésőbb 2024-ben üzembe állítják az első működőképes magfúziós reaktort.